СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ВІДТВОРИЛИ ДАВНЮ ТРАДИЦІЮ УКРАЇНЦІВ – ВІДЗНАЧАТИ СВЯТО АНДРІЯ

Ох, на наших вечорницях,
Хто сумний – розвеселиться!
Співи, танці, небелиці –
Гарні будуть вечорниці!

12 грудня, напередодні свята Андрія, в актовій залі нового корпусу відбулося народознавче свято «Андрія», організатором якого виступила кафедра української літератури, українознавства й методики їх викладання (завідувач кафедри – професор Наталія Сивачук).

СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ВІДТВОРИЛИ ДАВНЮ ТРАДИЦІЮ УКРАЇНЦІВ - ВІДЗНАЧАТИ СВЯТО АНДРІЯ

Студенти-філологи під керівництвом наставників Інни Терешко та Наталії Мамчур представили присутнім театралізоване дійство, у якому відтворили найяскравіші народні звичаї та обряди, що відбувалися колись в Україні на Андрія. Кожен, хто завітав на вечорниці, мав змогу поринути у минувшину та доторкнутися до народних традицій. Свято було насичене народними піснями, іграми та дотепними жартами.

СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ВІДТВОРИЛИ ДАВНЮ ТРАДИЦІЮ УКРАЇНЦІВ - ВІДЗНАЧАТИ СВЯТО АНДРІЯ

З-поміж найбільших зимових свят чи не найвеселішим та найочікуванішим був день Андрія, 13 грудня, коли, за українським звичаєм, сільська молодь збиралася в оселі шанованої на селі жінки на святкові вечорниці.

Так все було і на нашому святі: сцена перетворилася на старовинну українську хату із вишитими рушниками, традиційною піччю, глиняним посудом, багатим столом із смачними стравами, а сучасні студенти – на щирих дівчат-українок та дужих хлопців-молодців, які весело розважалися, ворожили, співали… Атмосферу свята доповнила колоритна українська музика і традиційний український одяг – вишиті сорочки, свитки та пояси, стрічки у волоссі та хустки на плечах.

До господині Наталки завітали дівчата. Принесли води з криниці, щоб наліпити «андрійчиків», вареників, спекти калиту. А хлопці тим часом бешкетули, чатуючи на дівчат.

Дівчата розказали присутнім різні способи ворожінь: на дровах, по стовпцях, за іменем першого зустрічного чоловіка, на тінях… Ворожили також із сірниками, дзеркалом, свічкою…

СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ВІДТВОРИЛИ ДАВНЮ ТРАДИЦІЮ УКРАЇНЦІВ - ВІДЗНАЧАТИ СВЯТО АНДРІЯ

Родзинкою Андріївських вечорниць була колоритна пані Проня, яка разом із іншими дівчатами хотіла поворожити на судженого та на свою долю. Кидаючи чобіт за ворота, приказувала: «Кто жених и где живёт он – в эту сторону носок».

Учасники фольклорного ансамблю «Софія» (керівник – Василь Семенчук) заспівали багато українських пісень, ліричних та веселих.

СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ВІДТВОРИЛИ ДАВНЮ ТРАДИЦІЮ УКРАЇНЦІВ - ВІДЗНАЧАТИ СВЯТО АНДРІЯ

Потім завітали на вечорниці до господині Наталки і хлопці. Навіть співаючи пісень, вони були здатні на всілякі «капості». Залицялися до дівчат, вихвалялися своєю вродою, статками та уміннями. Дівчата ж їх пригощали смачними варениками, калачами з медом.

Оригінальним доповненням вечора стала пісня про те, як хлопці готували вареники.

Продовжився вечір ворожінням на “андрійчиках”: чию пампушку з’їсть собака першою, та дівчина першою заміж вийде. Хлопці і цього разу намагалися все зіпсувати. Дівчата ж у відповідь пропонували парубкам кумедні завдання.

Кульмінацією вечорниць стало традиційне кусання калити.

СТУДЕНТИ-ФІЛОЛОГИ ВІДТВОРИЛИ ДАВНЮ ТРАДИЦІЮ УКРАЇНЦІВ - ВІДЗНАЧАТИ СВЯТО АНДРІЯ

Увінчалися українські вечорниці пригощанням запашною калитою присутніх у глядацькій залі. Закінчився захід дружнім виконанням фінальної пісні «Перлина Україна».

Все було як на справжніх вечорницях: господиня, дівчата, які прийшли на ворожіння, бешкетники-хлопці, і пан Калитинський з калитою і квачем, що запрошував Коцюбинського калиту кусати.

Веселощі, українські пісні та смачна калита створили незабутнє народознавче свято!

Бережімо невичерпну скарбницю українських народних традицій!