18 ТРАВНЯ – ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗА ПРАВА КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

18 травня в Україні згадують трагічні події 1944 року, коли корінний кримськотатарський народ радянська влада вислали за межі півострова.

За офіційними даними було депортовано 183 144 особи; за татарськими джерелами – понад 400 тисяч людей. Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина – до ГУЛАГу, а ще частина – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар.

Депортація була одним із засобів «детатаризації» Криму. Іншими засобами стали знищення культурних та історичних пам’яток, заміна історичних назв місцевостей новими. Після переведення Криму до складу УРСР у 1954 році було видано указ (неопублікований) про реабілітацію кримських татар, але практично без права повернення на батьківщину. Масове повернення татар у Крим почалося лише наприкінці 80-х років.

Здавалося, що нарешті, попри побутові труднощі, настав мир, і можна спокійно і вільно жити на рідній землі, але у 2014 році кримська земля стала об’єктом зазіхань з боку Росії, а кримські татари зазнають нечуваних із часів Сталіна репресій та переслідувань.

На знак солідарності із кримськотатарським народом просимо згадати хвилиною мовчання про жертв геноциду.

 

Дізнатись більше за посиланнями:

http://www.memory.gov.ua/news/18-travnya-den-pamyati-zhertv-genotsidu-krimskotatarskogo-narodu

http://mip.gov.ua/news/2382.html?PrintVersion

www.memory.gov.ua

mip.gov.ua

Друкувати